Bagaż podręczny – jaką walizkę wybrać?
Dzisiejsze podróże to w zdecydowanej większości turystyka miejska oraz odwiedzanie rodziny i znajomych. Zamiast plecaków wybieramy więc walizki. Na krótkie wypady często wystarczają one za cały bagaż – nie ma przecież potrzeby płacić za jego nadanie, gdy wieziemy ze sobą tylko zapas ubrań i parę gadżetów. Stąd też szukamy walizek, które można zabrać ze sobą do kabiny samolotu.
Walizki kabinowe – dlaczego są tak poszukiwane?
Tego rodzaju walizki mają gabaryty mniejsze niż rozmiar do niedawna uważany za najmniejszy ze standardowych. Zaprojektowane są tak, żeby bez trudu zmieściły się w luku bagażowym – na pewno więc nie zostaniemy poproszeni o dodatkową opłatę. Chociaż nie wszystkie linie lotnicze mają limit wagi dla bagażu podręcznego, to nie do przekroczenia jest jego objętość. Za duży bagaż po prostu sprawi, że nie będzie się dało zamknąć luku – co przy najmniejszym przechyleniu samolotu może być dużym zagrożeniem. Osoby, które latają stosunkowo często, wolą mieć przy sobie walizkę nie tylko ze względu na delikatną zawartość, ale przede wszystkim po to, aby nie tracić dodatkowo czasu na odbiór bagażu. Walizki kabinowe są więc optymalnym rozwiązaniem zarówno dla latających biznesowo, jak i dla szukających oszczędności.
Dlaczego walizka, a nie torba?
Pozostaje pytanie, dlaczego warto postawić na walizkę kabinową zamiast materiałowej torby podróżnej. Tutaj w grę wchodzi komfort noszenia. Przecież nawet, kiedy ruszamy spod domu samochodem, będziemy mieli do pokonania całą przestrzeń od wejścia na lotnisko. Nie mówiąc już o tym, że walizki na kółkach to ogromne ułatwienie, gdy podróżujemy komunikacją publiczną i musimy dojść na przystanek. Warto wspomnieć również, iż walizka wygląda zawsze bardziej elegancko i stylowo, a do tego nie będzie przeszkadzała w noszeniu dodatkowo damskiej torebki czy małego plecaka.
Walizki materiałowe czy z tworzywa – jaką wybrać?
Na rynku dostępne są różne typy i modele walizek, nie wspominając już o mnogości kolorów. Jako większy bagaż powodzeniem cieszą się sztywne walizki z tworzywa – przy czym warto zwracać uwagę, aby nie był to tani plastik, który nie spełni swojej roli i po kilku podróżach będzie się nadawał do wyrzucenia. Wśród tych mniejszych najchętniej wybierane są walizki materiałowe. Co je cechuje? Duża pakowność, a także elegancja. W walizce z materiałowym poszyciem możemy zmieścić całkiem sporo. Te dobrej jakości są pokryte wodoodporną powłoką oraz wzmocnione pianką od środka, nasze rzeczy będą więc na pewno bezpieczne. W klasie biznesowej na podróże między miastami cenione są walizki skórzane, łączące klasyczny wygląd z nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.
Jak wybrać dobrą walizkę na bagaż podręczny?
Przy wyborze walizki należy zwracać uwagę na dwie rzeczy: na to, jaką drogę musimy z nią pokonać zanim wsiądziemy do samolotu czy autokaru, a także na to, czy pozwoli nam się wygodnie i bezpiecznie spakować.
Co do tej pierwszej kwestii to zdecydowanie warte inwestycji są walizki na kółkach i z wyciąganą rączką. Czasy, kiedy trzeba było swoje bagaże nieść, minęły bezpowrotnie i chyba nikt za nimi nie tęskni. Dobre kółka – najlepiej z kauczuku, będą trwalsze niż plastikowe – sprawdzą się nawet na nierównym chodniku czy kostce brukowej. Oczywiście przez schody trzeba walizkę przenieść, a teleskopowa rączka, którą można w mig schować, ułatwia sprawę.
Drugą kwestią jest bezpieczeństwo zawartości. Po pierwsze więc warto przyjrzeć się samemu materiałowi z wierzchu i wzmocnieniom – czy walizka wygląda na solidną, czy nie grozi prującymi się szwami i czy nie przemoknie w wypadku opadów. Kolejna rzecz, prócz jej wielkości, to sposób organizacji miejsca w środku. Nie warto kupować walizki, w której rzeczy nie możemy zabezpieczyć wewnątrz pasami – gdy nie będzie wypełniona po brzegi, skończy się to skotłowaniem wszystkiego. Pasy do przypinania mają też dodatkowe zastosowanie w przypadku laptopów i tabletów. Spotkać można nawet walizki ze specjalnymi wzmocnionymi kieszeniami na te sprzęty. A jeśli lubimy porządek – szukać trzeba różnego rodzaju kieszonek, szlufek i przegród, które ułatwią jego utrzymanie w podróży.