Jak działa karta kredytowa i czemu warto ją posiadać?
Otrzymanie kart kredytowych nie wymaga zakładania konta osobistego w oferującym je banku. Największą ich zaletą jest możliwość dokonywania zakupów i realizowania płatności bez posiadania własnych pieniędzy na swoim rachunku. Polacy chętnie posługują się tym rodzajem elektronicznego instrumentu płatniczego, jednak wciąż istnieje grupa osób, które podchodzą do niego z pewną obawą. Przyczyną jest brak wiedzy o tym jak funkcjonują karty kredytowe. Chcesz dowiedzieć się, jak działa karta kredytowa i dlaczego warto ją posiadać? Przeczytaj poniżej.
Popularne metody płatności bezgotówkowych
Dawno minęły czasy, w których chcąc kupić coś nowego, trzeba było iść do sklepu z portfelem wypełnionym gotówką. Karta płatnicza jest obecnie jedną z najpopularniejszych form płatności bezgotówkowych. Na rynku dostępnych jest pięć rodzajów tego produktu.
Karta | Charakterystyka |
Bankomatowa | Pozwala realizować wypłaty z bankomatów. |
Debetowa | Wydawana w ramach rachunku osobistego, umożliwia dokonywanie transakcji do wysokości sumy własnych środków zgromadzonych na koncie lub z uwzględnieniem udzielonego debetu. |
Kredytowa | Bank przyznaje klientowi limit kredytowy, z którego może korzystać, płacąc tą kartą, a następnie wymaga jego spłaty w określonym terminie – w przeciwnym razie nalicza odsetki. |
Przedpłacona | Uniemożliwia zadłużenie, ponieważ przed zrealizowaniem płatności trzeba najpierw ją zasilić konkretną kwotą. |
Obciążeniowa | Z odroczonym terminem spłaty, w którego trakcie posiadacz zobowiązany jest do uregulowania całości wydatków. |
Innowacje technologiczne wpływają na nowe możliwości konsumentów. Karty kredytowe umożliwiają komfortowe i bezpieczne zakupy i płatności w Internecie, bez konieczności wchodzenia z domu i wypłacania pieniędzy z bankomatu.
Wszystko, co musisz wiedzieć o karcie kredytowej
Wnioskując o ten instrument płatniczy, warto być świadomym, że jego funkcja przypomina w pewnym stopniu rolę kredytu gotówkowego. Bank przyznaje klientowi pieniądze na dowolny cel, a najważniejszą kwestię w określeniu wysokości kwoty odgrywa zdolność kredytowa wnioskodawcy. Karta umożliwia korzystanie z nieoprocentowanego finansowania w czasie wynoszącym do kilkudziesięciu dni.
Co zrobić, żeby kredyt był bezpłatny?
W posługiwaniu się kartami kredytowymi kluczowy jest okres bezodsetkowy, czyli czas, kiedy można zwrócić środki do banku, unikając tym samym płatności odsetek. Oprocentowanie tych instrumentów płatniczych jest stosunkowo wysokie, dlatego w interesie posiadacza jest uważne przestrzeganie wyznaczonych terminów.
Składowe grace period
Dla klientów banków długość okresu bezodsetkowego jest kluczowym parametrem. Zazwyczaj wynosi on około 50-60 dni i dzieli się na:
- cykl rozliczeniowy – trwa miesiąc i kończy się wystawieniem wyciągu z rachunku karty,
- czas na spłatę – liczony od zamknięcia okresu rozliczeniowego do terminu spłaty zobowiązania.
Na to trzeba zwrócić uwagę
Wybierając kartę kredytową, należy sprawdzić warunki oraz dodatkowe opłaty. Niektóre banki obciążają klientów kwotami wydania lub obsługiwania produktu. Poza tym pułapkę mogą stanowić wypłaty z bankomatów lub przelewy, ponieważ od tych czynności naliczane są prowizje. Oprócz tego uwzględniony może być koszt przewalutowania, w razie regulowania rachunków za granicą.
Dla kogo karta będzie najlepszym rozwiązaniem?
Wiesz, że wkrótce pojawi się nowy wydatek lub potrzebujesz większych kwot regularnie? A przy tym nie masz środków na koncie lub nie chcesz wykorzystywać swoich oszczędności? W tym przypadku sprawdzi się złożenie wniosku o wydanie karty kredytowej. Podjęcie decyzji o korzystaniu z tego produktu bankowego przyniesie wiele korzyści również:
- osobom regularnie wyjeżdżającym za granicę, które nocują w hotelach i wypożyczają samochody – w tych przypadkach często stawiany jest wymóg użycia takiej karty podczas rezerwacji,
- zainteresowanym kredytem, którym zależy na budowaniu pozytywnej historii w BIK, a terminowa spłata zadłużenia nie będzie stanowiła problemu.
Jednak wszystkich posiadaczy kart kredytowych powinna łączyć cecha rozsądku w zarządzaniu domowym budżetem.
Postaw na wygodne płatności z kartą kredytową
Przemyślane korzystanie z możliwości, które dają banki, pozwoli na bezpłatne lub niedrogie uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Klienci, płacący kartami kredytowymi, czerpią profity dzięki popularności programów zniżkowych i premiowych oraz promocjom oferowanym przez wydające je instytucje. Dużą zaletą bezgotówkowych płatności jest bezpieczeństwo – w razie zgubienia lub kradzieży „kredytówki”, istnieje opcja szybkiego zastrzeżenia. Jesteś gotowy świadomie zarządzać swoimi wydatkami? Postaw na odpowiedzialność, a zyskasz szansę kupna produktów, na które wcześniej nie mogłeś sobie pozwolić!