Ubezpieczenie turystyczne co obejmuje, czy jest obowiązkowe

Ubezpieczenie turystyczne: co obejmuje, czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie turystyczne to polisa, która w wielu przypadkach nie jest obowiązkowa, jednak warto ją mieć. W zależności od wybranego wariantu może ona przydać się w pokryciu kosztów leczenia, zorganizowaniu transportu do Polski czy uzyskaniu pomocy w podróży. Jakie są popularne ubezpieczenia turystyczne i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ubezpieczenie turystyczne – czy jest obowiązkowe?

Chociaż ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe, niektóre kraje wymagają wykupienia takiej polisy. Może to być spowodowane wysokimi kosztami leczenia w danym państwie lub panującą niebezpieczną sytuacją w określonym regionie. Wśród krajów, które zalecają ubezpieczenie turystyczne, wymienia się Stany Zjednoczone, Rosję, Ukrainę, Białoruś czy Iran. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty polisy turystycznej

Ceny ubezpieczenia turystycznego są bardzo zróżnicowane, bo zależą od wielu czynników. Znaczenie ma cel podróży, długość pobytu za granicą, stan zdrowia, uprawianie sportów ekstremalnych itp. Polisy do krajów europejskich są przeważnie tańsze niż w przypadku podróży na inne kontynenty. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne, podaje www.Hotmoney.pl, warto też sięgnąć do porównywarek polis, które wskażą, jakie mogą być ceny dodatkowej formy ochrony. 

Rodzaje ubezpieczenia turystycznego

Podstawowe ubezpieczenie to polisa obejmująca koszty leczenia za granicą. Towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do pokrycia wydatków związanych z nagłymi wizytami lekarskimi, badaniami, pobytem w szpitalu i leczeniem. Przy wyborze takiej polisy, warto zwrócić uwagę na to, na jaką sumę jest to ubezpieczenie. Jeżeli podróżujemy do kraju, w którym koszty leczenia są drogie, np. w Stanach Zjednoczonych, lepiej zdecydować się na wysoką kwotę. Niektórzy wybierają polisę, która pokrywa koszty leczenia nawet na kilkaset tysięcy złotych.

Kolejna polisa to NNW. Jest to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Zapewnia ono ochronę w momencie pojawienia się nagłej, niebezpiecznej sytuacji, która doprowadza do utraty zdrowia, a czasem nawet życia. Środki z NNW wypłacane są w ramach odszkodowania. Może to być za częściowy lub trwały uszczerbek na zdrowiu. W przypadku śmierci pieniądze wypłacane są osobom upoważnionym przez ubezpieczonego. Wysokość odszkodowania uzależniona jest od wybranej oferty.

Jest jeszcze ubezpieczenie, które obejmuje pomoc w podróży. Tak zwane „assistance” gwarantuje całodobowe wsparcie, np. kiedy ubezpieczona osoba będzie musiała nagle uzyskać pomoc lekarską. W ramach tej polisy pokrywane są też koszty leczenia, transportu do kraju, jeśli zajdzie taka potrzeba. Często ubezpieczyciel pomaga również w sytuacji, kiedy skradzione zostaną dokumenty. Decydując się na taką polisę, otrzymujemy alarmowy numer telefonu, pod który możemy zadzwonić o każdej porze, jeśli wydarzy się coś nagłego i potrzebujemy pomocy.

Turyści mogą jeszcze wykupić ubezpieczenie bagażu. Odszkodowanie można uzyskać w przypadku kradzieży lub zniszczenia mienia. Ubezpieczyć walizkę można na kilka tysięcy złotych. 

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, warto przyjrzeć się ofertom różnych ubezpieczycieli. Wiele towarzystw oferuje specjalne pakiety, które zawierają kilka takich ubezpieczeń, zatem chronieni jesteśmy zarówno my, jak i nasz bagaż.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij