Kontuzja na nartach – jak jej uniknąć?

Jazda  na nartach jest przyjemnością. Jednak jak w każdym sporcie tak i na stoku może wystąpić kontuzja. Jeżeli jest się niedoświadczonym narciarzem to bardzo łatwo o upadek, który może zakończyć się urazem, dlatego należy być ostrożnym.

W przypadku dzieci trzeba szczególnie uważać, zatem warto zapisać dziecko do przedszkola narciarskiego.

Rozgrzewka to podstawa

Niezależnie, czy dopiero uczymy się jazdy na nartach, czy jesteśmy miłośnikami białego szaleństwa to powinniśmy zadbać o rozgrzewkę. Ćwiczenia trzeba wykonywać codziennie. Tak naprawdę wystarczy tylko 15 minut rozgrzewki, by móc uniknąć wielu urazów. Wbrew powszechnej opinii więcej kontuzji wynika z braku przygotowania kondycyjnego, niż z powodu wypadku, gdy inny narciarz w nas „wjedzie”.

Jeżeli wybieramy się na stok to już miesiąc przed wyjazdem należy rozpocząć trening. Dzięki temu wzmocnimy kondycję, a jednocześnie unikniemy zakwasów. Trzeba przede wszystkim wzmocnić mięśnie nóg, może to być trening symetryczny, czyli obu nóg w tym samym czasie. Oczywiście przed samym wejściem na stok należy również się rozgrzać, dzięki temu można pozbyć się sztywności w stawach.

Najlepiej sprawdzą się wymachy nóg i rąk oraz ruchy tułowia.  Jeżeli wybieramy się z dzieckiem na stok, to mimo wszystko  najlepiej zapisać pociechę do szkółki narciarskiej dla dzieci, gdzie pod okiem wykwalifikowanego instruktora przejdzie ono trening i poćwiczy.

Nauka pod okiem specjalisty

Warto uczyć się jazdy na nartach pod okiem specjalisty. W czasie lekcji pozna się techniki jazdy na nartach, ale również odbędzie się szkolenie z upadków. Instruktor narciarstwa pokaże jak bezpiecznie upadać, czy jak zachować się w sytuacjach krytycznych, dzięki temu można uniknąć kontuzji, czy też urazu.

Nawet jeżeli już kiedyś jeździłeś na nartach, to odświeżenie i zdobycie nowej wiedzy na pewno będzie bardzo przydatne, ale i pomocne. Instruktor dodatkowo może przeprowadzić rozgrzewkę.

Warto również pamiętać, aby nie uczyć się samodzielnie jazdy na nartach dzieci. Przede wszystkim nasza nauka może powodować więcej strat i zysków. Nauka jazdy na nartach dla dzieci prowadzona przez specjalistów jest najlepszym wyborem.

Dzieci nauczą się odpowiedniej techniki, ale również poćwiczą upadki, dzięki temu można uniknąć wielu wypadków na stoku.  Zarówno nauka jazdy z instruktorem, czy też zapisanie pociechy do szkółki narciarskiej dla dzieci nie jest drogie, a pozwoli uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. A jak wiadomo na zdrowiu i życiu nie można oszczędzać.

Bo ubrania i sprzęt są bardzo ważne

Istotne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, ale i aby uniknąć kontuzji mają odzież narciarska i sprzęt. Jeżeli mamy stare narty to lepiej zakupić nowe. Oczywiście zawsze też możemy wypożyczyć sprzęt narciarski.

Warto jednak zakupić odpowiednie narty dla dzieci, dzięki tamu jazda na pewno będzie bezpieczniejsza. Koniecznie trzeba zainwestować także w termoaktywny, ale i wzmocniony kombinezon narciarskich.

Absolutnym must have jest również kask. Jest on obowiązkowy dla dzieci, ale również dorośli powinni go nosić, gdyż dzięki zastosowaniu specjalnych i trwałych materiałów chroni zarówno głowę, ale również kręgi szyjne w trakcie upadku, czy uderzenia.  Kask narciarski jest bardzo lekki i również wygodny.

Duże znaczenie mają również buty. Nie mogą one być za małe, ani też za duże. Dzięki zastosowaniu odpowiednich wiązań chronią one również stawy i kolana przed urazami. Dla bezpieczeństwa oczu warto dodatkowo założyć gogle, dzięki temu nie trzeba obawiać się, że coś wpadnie nam do oka. Tak samo ważne są rękawiczki.

Stosuj różne techniki jazdy

Warto stosować różne techniki jazdy, jak i kombinacje. Nie można cały czas jeździć w jednej pozycji, gdyż łatwo się zdekoncentrować. Ponadto jazda w różnych pozycjach uchroni nas również przed zakwasami, a także świetnie rozgrzeje i rozciągnie mięśnie.

Technik jazdy najlepiej uczyć się pod okiem instruktora. W ten sposób można uczyć się zachowania w różnych sytuacjach, jakie mogą zdarzyć się na stoku. To również świetna nauka koncentracji.

Zatem wybierając się na stoki należy odpowiednio się przygotować. Kluczowe znaczenie ma rozgrzewka, ale i sprzęt. Warto również wykupić lekcję u wykwalifikowanego instruktora jazdy, a w przypadku dzieci najlepszym wyborem jest przedszkole narciarskie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij