Wyprawa rowerowa szlakiem miejsc historycznych w Polsce – jak zaplanować, co zwiedzić?
Miłośnicy dwóch kółek wiedzą z pewnością, że Polska posiada wiele pięknych tras rowerowych, które można zwiedzać godzinami. Są to szlaki zarówno wielogodzinne a nawet kilkudniowe, jak i takie, które możesz przejechać w jedno popołudnie. A może wyprawa rowerowa szlakiem miejsc historycznych? Polska posiada mnóstwo zabytków, które tylko czekają, na to, żeby je odkryć.
Wyprawa rowerowa szlakiem cerkwi- Beskid Niski
Żeby dobrze się jechało, jeśli nie jesteś miłośnikiem kolarstwa wysokogórskiego, najlepsze są płaskie trasy, które jednocześnie zachwycają pięknem krajobrazu. Posiadający bogatą, nieraz rozdzierającą historię Beskid Niski jest idealnym miejscem na wycieczkę rowerową. To tutaj znajduje się najwięcej w Polsce cerkwi prawosławnych, pamiętających jeszcze czasy Łemków. Część z nich jest pięknie odnowiona i nadal odprawiane są tam nabożeństwa, część funkcjonuje z kolei jako muzea, które można zwiedzić lub sfotografować.
Jedna z malowniczych tras prowadzi z Gorlic do Krempnej, gdzie można zwiedzić cerkiew św. Kosmy i Damiana, ozdobioną pięknym ikonostasem. Stamtąd warto udać się do Myscowej, by zobaczyć cerkiew św. Paraskewy, następnie pojechać do Chyrowej, zatrzymać się w Polanach i ruszyć do Olchowca. Kolejne cerkwie znajdują się m. in w Ropiance i Tylawie. Trasa pomiędzy cerkwiami jest spokojna i malownicza, odcinki wynoszą od kilku do nawet kilkudziesięciu kilometr ów – należy więc zadbać o prowiant na drogę. Wycieczkę warto zakończyć w Dukli, którą szeroko opisywał w swoich ksiżkach Andrzej Stasiuk. W tej pięknej mieścinie znajduje się także stary, dukielski browar, który będzie pięknym zwieńczeniem Twojej trasy. To tylko jedna z opcji – inne wyprawy rowerowe opisuje blog rowerowy krzysztofskok.pl.
Rowerem nad morze – szlakiem latarni morskich
Każdy miłośnik morskich klimatów zachwyca się latarniami morskimi. Te budowle, które niegdyś były jedynym punktem rozjaśniającym mroki morskiej nocy, do dziś są w dobrym stanie i zdobią polskie wybrzeże. To również turystyczna atrakcja, stąd w niektórych miejscach zagęszczenie ludzi może być spore, warto jednak przyjrzeć się również latarniom mniej uczęszczanym.
Jedną z polecanych tras jest wyprawa, której punktem startowym jest Sasino. Posiada ono nowoczesną latarnię, która jest nieczynna, można jednak wejść do środka. Piękna latarnia znajduje się również w niedalekiej odległości – w Czołpinie, miejscowości położonej w środku Słowińskiego Parku Narodowego. Sam park to kilkadziesiąt kilometrów szerokiej plaży, w wielu miejscach nieuczęszczanej przez ludzi, gdyż w jego obrębie znajduje się tylko kilka miejscowości. Jeśli zdecydujesz się na trasę rowerową tym szlakiem (a naprawdę warto!) zakończ wycieczkę w Rowach lub Ustce – obydwie miejscowości posiadają piękne, odnowione latarnie morskie dostępne do zwiedzania.
Trasa rowerowa przez Puszczę Białowieską
Puszcza Białowieska to jeden z najpiękniejszych i najstarszych lasów w Europie. Jednak oprócz pięknej przyrody możesz tam również natknąć się na nieoczywiste zabytki. Jedna z niezwykle ciekawych tras rowerowych zaczyna się w Hajnówce i wiedzie przez Topiło, by następnie powrócić do punktu startowego. Topiło to osada z drewnianą zabudową, oddalona około 16 km rowerem id Hajnówki. Mieści się tam także Skansen Kolejki Wąskotorowej i piękne jezioro. We wsi Orzeszkowo, która jest na trasie, znajduje się natomiast zabytkowa, drewniana cerkiew. To trasa wiodąca przez zieloną puszczę, która na długo zostanie Ci w pamięci.