Dobra polisa turystyczna, czyli jaka

Dobra polisa turystyczna, czyli jaka?

Najczęściej wybieramy Grecję, a w drugiej kolejności Turcję. Nieco rzadziej Bułgarię, Hiszpanię i Albanię. O co chodzi? To oczywiście najczęściej wybierane przez Polaków kierunki wakacyjne. Lubimy wypoczywać również w Egipcie, który jest piąty na liście najczęściej wybieranych kierunków, a także w Tunezji. Od niedawna chętnie podróżujemy również do nieznanej powszechnie Macedonii. Z egzotycznych kierunków największą popularnością cieszy się Tajlandia, a także Tanzania, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wyspy Zielonego Przylądka.

Wyjeżdżając na wakacje z biurem podróży, najczęściej wybieramy hotele czterogwiazdkowe (robi tak ok. 50 proc. podróżujących), choć coraz częściej decydujemy się także na 5 gwiazdkowe (obecnie na taką opcję decyduje się ponad 20 proc. turystów biur podróży, jednak widać tu wyraźną tendencję wzrostową). Co czwarty klient biur podróży wybiera hotel trzygwiazdkowy. Jeżeli wyjeżdżamy to najczęściej w opcji z pełnym wyżywieniem (aż 80 proc. turystów), 14 procent decyduje się na half pension (cena pokoju ze śniadaniem i jednym gorącym posiłkiem w ciągu dnia), a nikły procent podróżuje bez wykupionych posiłków.

Na podróżowanie ewidentnie lubimy więc wydawać spore kwoty. Równocześnie jednak oszczędzamy na polisach turystycznych. Co ciekawe dzieje się tak, chociaż blisko 50 procent z nas żywi obawę, że ze względu na nieprzewidziane sytuacje losowe, będzie musiała ponieść dodatkowe koszty wyjazdu. A tych może być sporo – począwszy od wydatków na niezbędne leczenie w prywatnych szpitalach, czy klinikach, poprzez wydatki związane z odkupieniem zagubionego bagażu, a skończywszy na konieczności skrócenia wyjazdu ze względów zawodowych bądź rodzinnych. Tymczasem we wszystkich tego typu sytuacja finansowo pomoże nam polisa podróżna. Na czym polega tego typu ubezpieczenie?

Towarzystwa oferują najczęściej pakietowe ubezpieczenia turystyczne, które obejmują: ubezpieczenie NNW turystyczne (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków), KLZ (ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą), a także OC,  assistance, ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej, ubezpieczenie bagażu, jak również ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży.

Polisa podróżna to przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Dzięki niej w przypadku problemów zdrowotnych będziemy mogli skorzystać z usług medycznych na obczyźnie. I chodzi tu nie tylko o leczenie przeziębienia, ale także leczenie szpitalne, ambulatoryjne, zwrot kosztów zakupu leków, czy kosztów transportu do placówki medycznej. Tego typu leczenie odbywa się do wysokości określonej w umowie ubezpieczenia sumy gwarancyjnej. Określamy go sami w momencie zakupu polisy i wpływa on na wysokość składki. Zakłada się, że suma ubezpieczenia powinna wynosić minimum 15 tys. euro, by była adekwatna do potencjalnych kosztów, które może spowodować nasza choroba za granicą. Warto wiedzieć, że taką polisę warto posiadać niezależnie od tzw. karty EKUZ. Karta ta bowiem zapewnia świadczenia w standardzie danego kraju, który może znacząco różnić się od oczekiwanego przez nas, a ponadto działa tylko w krajach Unii Europejskiej.

Razem z ubezpieczeniem kosztów leczenia za granicą oferowane są polisy assistance, mające na celu zapewnienie naszego transportu do domu lub dalszego leczenia w Polsce. Mają one zastosowanie w sytuacjach, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie wrócić do kraju. Assistance podróżne może obejmować również świadczenia na rzecz bliskich takie jak pokrycie kosztów pobytu osoby bliskiej, zwrotna pożyczka na kaucję, pokrycie kosztów kierowcy zastępczego, gdy nasz stan zdrowia uniemożliwia samodzielne prowadzenie samochodu, pomoc informacyjną, a nawet dosłanie przedmiotów osobistych czy leków do miejsca pobytu za granicą.

Nie bez znaczenia jest też turystyczne ubezpieczenie, które zapewnia zwrot kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej, z którego może przyjść nam skorzystać w sytuacjach wyjątkowych – chodzi tu na przykład o akcję ratowniczą w górach, na morzu, czy w jaskiniach. Tego typu działania prowadzone są przy zaangażowaniu wykwalifikowanych ratowników oraz znaczących środków finansowych. Jeżeli więc planujemy uprawianie nawet popularnego narciarstwa, czy sportów wodnych – tego typu polisa jest po prostu niezbędna.

 

Towarzystwa oferują ponadto ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i nie chodzi tu bynajmniej o znaną powszechnie polisę komunikacyjną. Tego typu ubezpieczenie zabezpiecza nas przed finansowymi skutkami działań, poprzez które nieumyślnie wyrządzimy za granicą szkodę osobie trzeciej i będzie się to wiązało dla nas z koniecznością zapłaty odszkodowania na rzecz tej osoby. To polisa szczególnie ważna dla osób uprawiających sporty, podczas których nietrudno o wypadek z udziałem innych osób.

Kupując polisę turystyczną, warto ponadto zwrócić szczególną uwagę na ubezpieczenie kosztów rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe. Polisa ta zapewnia zwrot kosztów, gdy musimy odwołać wakacje z różnych powodów: czy to wypadku, kradzieży dokumentów, konieczności stawienia się na rozprawie sądowej, czy też w związku ze sprawami zawodowymi. Tego typu polisa może także obejmować zwrot kosztów za niewykorzystany okres wyjazdu.  

Elementem ubezpieczeń pakietowych jest ponadto ubezpieczenie bagażu w podróży. Ochroną zazwyczaj objęte jest jego zniszczenie, utrata spowodowana wypadkiem, a także uszkodzenie, czy kradzież.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij