Jak przygotować się do rejsu jachtem Dokumenty i formalności

Jak przygotować się do rejsu jachtem? Dokumenty i formalności

Zarówno Chorwacja, jak i Grecja są doskonałymi miejscami na wakacje. Wiedzą o tym miłośnicy plażowania, ale również osoby wybierające się w rejs połączony z pływaniem, sportami wodnymi i nurkowaniem. Decydując się na takie wakacje trzeba jednak odpowiednio się przygotować. Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać i o jakie formalności zadbać? 

Wybór czarteru ma ogromne znaczenie 

Chcąc wyczarterować łódź motorową, lub jej ekskluzywną wersję należy zorientować się w ofercie czarterowej. Firma powinna oferować przejrzyste warunki. Ponadto powinieneś mieć dostęp do zdjęć łodzi, a także jej pełnego wyposażenia. Bardzo ważne są również opinie tych, którzy już skorzystali z czarteru jachtów w Chorwacji i Grecji. Można w ten sposób wyselekcjonować najlepsze i najbardziej korzystne pod względem ekonomicznym oferty. Ważny jest także przejrzysty cennik, wszak musisz wiedzieć o wszystkich opłatach dodatkowych i tym, co wliczone jest w cenę. Opłaty mogą dotyczyć obecności skippera, jeśli nie masz odpowiednich uprawnień sternika, czyli patentu żeglarskiego, czy sprzątania łodzi po rejsie, czy też możliwości pozostawienia samochodu na parkingu przy marinie. Kiedy już będziesz na miejsc musisz sprawdzić stan techniczny łodzi i to czy zgadza się z tym, co znajdowało się w ofercie i za co zapłaciłeś. 

Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać? 

Wybierając się w rejs w basenie Morza Śródziemnego czy po Adriatyku nie potrzeba posiadać ze sobą paszportu, ale warto go mieć oprócz dowodu osobistego. Ponadto niezbędny jest dokument potwierdzający patent jachtowego sternika morskiego, jeśli nie korzystasz z wynajmu jachtu ze sternikiem. Na jednostki dłuższe niż 18 metrów potrzebny jest patent kapitana jachtowego. Oczywiście każdy z nich wymaga przejścia odpowiednich kursów praktycznych i zdania egzaminu, czyli zapisania się do szkoły żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego. Co więcej należy zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą wykupionego ubezpieczenia obejmującego rejs jachtem. Warto zadbać o tzw. ubezpieczenie dla żeglarzy morskich, dzięki któremu w razie wypadku zostaną z niego pokryte koszty ratownictwa oraz leczenia w kwocie widniejącej na umowie. To nie tylko ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, ale również OC w razie zniszczeń czy zagubienia części wyposażenia jachtu, a ponadto ubezpieczenie bagażu. Oczywiście zawsze u ubezpieczyciela należy przejrzeć wszystkie warunki i wybrać tego, który oferuje najlepsze warunki i dodatkowe rozszerzenia, np. dotyczące popularnego w czasie rejsów w Chorwacji i Grecji nurkowania z akwalungiem. W końcu o Twoje bezpieczeństwo tutaj chodzi.              

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij