Jak zaplanować krótki urlop w górach zimą czasie pandemii

Jak zaplanować krótki urlop w górach zimą w czasie pandemii?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon urlopowy i wyjazdowy, kiedy to wiele osób planuje już wyjazdy w góry. Jak będzie wyglądało to w tym roku? Jak zaplanować taką wyprawę, by było to bezpieczne?

Wyjazd w góry w czasie pandemii czy ma to sens?

W tym roku czas jest dla nas wyjątkowo mało łaskawy. Z powodu pandemii i rozprzestrzeniającego się koronawirusa, wiele tegorocznych planów wakacyjnych i wyjazdowych musiało zostać odłożonych na bok. Wszyscy sądzili, że do końca roku, sytuacja się uspokoi, ale wygląda na to, że i zbliżający się sezon zimowy będzie stał pod znakiem COVID.

To oznacza, że wciąż obowiązywać będą obostrzenia mające na celu zachowanie bezpieczeństwa i ograniczenie dalszego rozwoju pandemii. Mimo wszystko ludzie wciąż będą jeździć i tegoroczna zima, choć inna niż poprzednie, wcale nie uniknie problemu turystyki górskiej. Planując takie wyjazdy, należy jednak bardzo dobrze się do tego przygotować i pamiętać o względach bezpieczeństwa!

Jak zaplanować krótki urlop zimą w górach w czasie pandemii?

Z pewnością warto zastanowić się nad tym, gdzie jechać i co robić. Zazwyczaj jest to czas dla całych rodzin, a wówczas konieczne będzie też zastanowienie się nad tym, jak zapewnić atrakcje dzieciom i to pod rygorem zachowania dystansu społecznego. Z pewnością nie warto wybierać oblegane turystycznie miejscowości, gdzie najprawdopodobniej ludzi będzie wielu. Po drugie, należy pamiętać o tym, by dokładnie rozpisać krok po kroku, jak chce się spędzić ten czas. Trzeba się pilnować i to niestety jest fakt – tego się obecnie nie uniknie, nie przy wciąż rosnących słupkach zakażeń.

Co robić zimą w górach w czasie pandemii?

Najpopularniejszą formą rozrywki zimą od zawsze była jazda na nartach. Dobrze, jeżeli w tym roku będzie się wybierało mniej oblegane stoki, by uniknąć tłumów. Jeżeli planujemy dopiero stawiać swoje pierwsze kroki w tym sporcie, instruktor narciarski w Istebnej uczy jeździć na nartach dzieci i dorosłych. Decydując się na indywidualną naukę, uniknie się kontaktu z większymi grupami osób, a to też jest ważne. Ogólnie zaleca się, by nie korzystać z ogólnodostępnej infrastruktury oraz zawsze mieć przy sobie maseczkę i środki do dezynfekcji. Lepiej też, jeżeli samodzielnie zaopatrzymy się w potrzebny sprzęt, zamiast go wypożyczać.

Można też zdecydować się na weekendowy wypoczynek w górskim SPA, ale i tutaj istotne będzie wybranie ośrodków turystycznych, gdzie nie ma zbyt wielu turystów i przyjezdnych.

Jak zachować bezpieczeństwo w górach zimą w czasie koronawirusa?

Po pierwsze zawsze dokładnie planujmy wszystkie wyjazdy. Najlepiej z wyprzedzeniem znaleźć odpowiednie miejsce i rozeznać się w lokalnych atrakcjach, a także sprawdzić, jak wygląda to pod względem turystycznym. Dobrze, jeżeli podróż będzie odbywało się własnym samochodem, ale jeżeli wybiera się autobus lub pociąg, koniecznie należy trzymać się podstawowych wytycznych dotyczących ochrony osobistej. Maseczki, rękawiczki, płyty dezynfekujące to podstawa. Dobrze też zachowywać dystans społeczny i w miarę możliwości starać się nie wchodzić w tłumy, a poruszając się komunikacją miejską, siadać w oddaleniu od innych.

Jadąc do danego miejsca, warto też zorientować się w tamtejszej sytuacji epidemiologicznej. Ile występuje zakażeń, jak się one rozwijały i jakie konkretnie obostrzenia występują.

Weekend w górach – planując, sprawdzaj!

Niestety jednym z największych problemów obecnej sytuacji jest fakt, że wiele miejsc po prostu jest pozamykanych. Dotyczy to zarówno branży gastronomicznej, jak i rozrywkowej i rekreacyjnej. Dlatego, zanim gdziekolwiek się wyjedzie, warto się zastanowić i sprawdzić, czy dostępne na miejscu rozrywki będą otwarte. To może być kluczowe dla naszych dalszych planów i tego, gdzie pojedziemy. Turystyka krajowa nie ma obecnie łatwo, jednak niewątpliwie pandemia nie powinna być dla nas przeszkodą. Pod warunkiem, że postaramy się zachować wszystkie względy bezpieczeństwa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij