Jak zwalczyć złe samopoczucie podczas podróżowania?
Zwiedzamy różne miejsca i mamy z tego mniejsze bądź większe zadowolenie. Widzimy przecież, jak czasami piękne widoki gór, zabytków, wpływają na nasze samopoczucie. Pozytywnie reagujemy na coś nowego, wyjątkowego. W tym celu dobrze jest przyjrzeć się, jakie zabytki historyczne i turystyczne pojawiają się w naszym kraju, w Polsce, a zarazem w wielu innych miejscach.
Dzięki temu dojdziemy do wniosku, gdzie w pierwszej kolejności chcielibyśmy się wybrać. To wspaniałe, ponieważ w taki sposób tworzymy sobie listę miejsce, które zwiedzamy po kolei. Czy to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że tak, ponieważ zmierzamy do takich celów, które dokładnie planujemy. Nie dzieje się to przypadkowo. Przekonajmy się, jak wpływa to również na nasze samopoczucie i zdrowie.
Wpływ podróży na człowieka
Podróżowanie pozwala cieszyć się wspaniałymi widokami, przeżyciami, znajomościami. Ale warto jest pamiętać o tym, że podczas podróżowania samolotem może pojawić się złe samopoczucie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy lecimy na drugą półkulę. Musimy przedstawić się do innej strefy godzinowej, co nie zawsze jest takie proste. Dochodzi do zakłócenia rytmu około dobowego naszego organizmu.
Przez to pojawiają się: bóle głowy, zmęczenie, zaburzenie apetytu, problemy trawienne, rozdrażnienie, bezsenność. Takie problemy podczas podróżowania znane są pod pojęciem “lag”. Ocenia się, że o wiele lepiej radzimy sobie z podróżami na zachód. Dzieje się tak, ponieważ ciało lepiej radzi sobie ze skróceniem dnia niż jego wydłużeniem.
Jak przygotować się do podróżowania?
Widzimy, że skutki zespołu nagłej zmiany strefy czasowej nie są przyjemne i chcielibyśmy je wyeliminować. Jest to możliwe, jeśli tylko podczas podróżowania będziemy w pełni chcieli zadbać o swój organizm. W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od jego odpowiedniego nawodnienia. Ma to szczególne znaczenie podczas dłuższych podróży. Przecież będziemy mieli do czynienia z suchym powietrzem, na które nasz organizm nie reaguje najlepiej. Aby nie doprowadzić do wysuszenia swojego ciała, unikajmy spożywanie kofeiny oraz alkoholu.
Kolejna sprawa polega na tym, aby jak najszybciej, już po wejściu na pokład, przestawić godzinę w telefonie i na zegarku. To sprawi, że o wiele szybciej przyzwyczaimy się do nowej strefy czasowej. Nasz mózg odgrywa tutaj bardzo istotne znaczenie, więc nie powinniśmy bagatelizować jego siły.
Samoloty to miejsca, w których najczęściej pojawia się klimatyzacja, dlatego dobrze byłoby się dobrze ubrać. Zadbamy o wygodny, jak i ciepły ubiór, bieliznę bezuciskową. To sprawi, że bez problemy poradzimy sobie również z długim lotem.
Czy spać w samolocie?
To kwestia nad którą zastanawia się wielu początkujących podróżników. Okazuje się, że podczas zmierzania do strefy wschodniej, warto jest zapewnić sobie pewną drzemkę. Dzięki temu łatwiej będzie nam stracić spożyte węglowodany. Dodatkowo powinniśmy na pokładzie zadbać o to, aby jeść tylko te produkty, które mogą wpłynąć na nas pozytywnie. Zaliczyć do nich można ryż, soki, owoce. Aby wygodnie spać, dobrze jest zaopatrzyć się w stopery do uszu, opaskę na oczy, zagłówek.
Wybierając się do zachodniej strefy czasowej, powinniśmy postarać się o zachowanie aktywności. Dlatego rezygnujemy ze snu kilka godzin przed lądowaniem. I najlepiej jest wcześniej spożyć dania bogate w jajka, nabiał, mięso i ryby. Aby czas podróży okazał się naprawdę miły, zdecydujemy się na czytanie książki, słuchanie audiobooka czy inne działania.
Pamiętaj: Po dotarciu na miejsce powinniśmy dać sobie chwilę na przyzwyczajenie się do nowej strefy czasowej. W tym celu przez 2 dni wybierajmy mniej aktywne formy zwiedzania. Możemy na przykład skupić się na relaksie w hotelu czy na plaży. To przecież twój urlop czy wakacje, więc wykorzystaj ten czas jak najlepiej. Dopiero po zregenerowaniu swoich sił będziesz mógł pozwolić sobie na większy wysiłek fizyczny, na uprawianie sportu, dłuższe bieganie bądź zdobywanie ciekawych szczytów górskich. Nie oszukuj swojego ciała na samym początku, ponieważ później mogłoby dać Ci popalić.