Kąpieliska geotermalne – czy można z nich korzystać zimą?

Kąpieliska geotermalne od dawna cieszą się sporą popularnością. Nic w tym dziwnego – kąpiel w gorącej wodzie do prawdziwy relaks nie tylko dla ciała. Miejsce tego typu można odwiedzać przez cały rok, także zimą.

Wody termalne

Warto pamiętać, że nie każda cieplejsza niż standardowo woda zaliczana jest do grupy wód geotermalnych. Zgodnie z definicją musi ona przekraczać 5 stopni Celsjusza od średniej rocznej temperatury powietrza na danym obszarze.

W praktyce oznacza to więc temperaturę około 25-30 stopni Celsjusza. Zdarzają się jednak na świecie kąpieliska z temperaturami znacznie wyższymi.

Właściwości lecznicze takich źródeł są niekwestionowane. Przyjeżdża do nich wiele osób uskarżających się na różnego rodzaju dolegliwości. Są to przede wszystkim dolegliwości reumatyczne i choroby cywilizacyjne, związane ze stresującym trybem życia.

Kąpiel w cieplicach działa bowiem relaksująco, a poza tym powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych. Po takiej kuracji człowiek czuje się znacznie lepiej. Turystyka i urlop w miejscach tego typu to dobry pomysł.

Nie tylko kąpiel

Zdecydowana większość ośrodków z wodami geotermalnymi oferuje również szereg wszelkiego rodzaju zabiegów – hydromasaże, aerobik wodny czy masaże podwodne i kąpiele perełkowe.

Ich zadaniem jest zwiększenie przyswajania przez organizm rozpuszczonych w wodach termalnych substancji organicznych i leczniczych. Przed wyjazdem warto się zapoznać z charakterem występujących w danym miejscu wód.

Najlepiej wybrać te, które odpowiadają aktualnym potrzebom zdrowotnym. Na przykład woda źelazisto-węglanowa jest pomocna w leczeniu chorób układy trawiennego, dróg oddechowych czy zaburzeniach metabolizmu.

Z kolei źródła bogate w magnez i siarkę poprawiają krążenie. Osobom cierpiącym z powodu reumatyzmu poleca się natomiast kąpiele w wodzie bogatej w wapń i żelazo.

Polskie kąpieliska geotermalne

Do niedawna w Polsce gorące źródła nie cieszyły się wcale tak wielką popularnością. Dzisiaj Polacy chętnie odwiedzają takie kompleksy i to o każdej porze roku, także i zimą. Jednym z najbardziej znanym kompleksem basenów z ciepłą wodą są termy w Bukowinie Tatrzańskiej.

Znajduje się tam 12 basenów z wodą o temperaturze około 35 stopni Celsjusza. Taka kąpiel skutecznie redukuje stres, a także chroni przed chorobami Parkinsona i Alzheimera. Jest też pomocna w leczeniu otyłości i bezsenności. Woda w Bukowinie jest bogata w sód, wapń, chlor, potas, magnez i chrom. Dzięki temu ma wysokie właściwości rehabilitacyjne i lecznicze.

Kąpiele w niej są wskazane reumatykom oraz osobom po różnego rodzaju urazach układu kostnego. Inny znany kompleks to Termy Podhalańskie. Ich zaletą jest szereg dodatkowych usług. Zaprojektowane zostały z myślą przede wszystkim o osobach ze schodzeniami układu mięśniowo-stawowego.

Jednak baseny chętnie odwiedzają też osoby zdrowe. W Uniejowie znajdują się natomiast wody termalne solankowe o temperaturze sięgającej 68 stopni Celsjusza. Są one pomocne w leczeniu nerwicy, dyskopatii, schorzeń górnych dróg oddechowych czy reumatoidalnych zwyrodnień stawów. Na kuracjuszy czekają tam trzy niecko basenowe.

Dużą popularnością cieszy się również kąpielisko w Cieplicach. Tam znajdują się wody fluorkowo-krzemowe, które pozytywnie wpływają na stopień zmineralizowania kości i wykazują działanie antybakteryjne. Ich temperatura to nawet 87 stopni Celsjusza. Działają więc naprawdę rozgrzewająco. Na miłośników mętnych kąpieli czeka jeszcze Mszczonów, gdzie żelaziste wody nie są poddawane zabiegowi filtracji, przez to farbują.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij