Mała Barycza

Dzisiaj małe punkty na mapie, mogą zaciekawić każdego fana wycieczek. Mała Barycz to bardzo charakterystyczne miejsce nie jest to niby najdłuższa czy też najbardziej rozpoznana rzek w naszym kraju, ale przyrodniczo stoi na bardzo wysokim poziomie, przez jest to bardzo ciekawa lokalizacja, dla każdego turysty.

Przede wszystkim, co wyróżnia tę okolicę od innych, jest jej bardzo duża bioróżnorodność, ciężko znaleźć drugie podobne miejsce w Polsce. Rzeka rozciąga się nad rozległymi bagnami i torfowiskami, co jeszcze bardziej nadaje naturalnego klimatu takiej wycieczce.

Ciekawa różnorodność terenu

Okoliczne kompleksy gdzie pływają ryby hodowlane, wyróżniają się przede wszystkim czystością wody, ale o tym może też świadczyć bardzo duża liczba ptactwa wodnego i błotnego oraz kilka innych mniej spotykanych gatunków.

Jeśli wybieramy się tam teraz, to najlepsza pora, ponieważ wiosna faktycznie pozwala nam na swobodną obserwację, tego typu fauny i flory w takim naprawdę ciekawym wydaniu. Barycz to mało charakterystyczna rzeka mają około 133 kilometry długości. Jest to prawy dopływ Odry, jednym znakiem wyróżniającym ten akwen wodny jest z najmniejszych spadków w Polsce. Trzeba też przyznać, że całość wygląda imponująco, zwłaszcza jeśli popatrzymy na rozległe dorzecze. Małe spadki terenu, pozwalały na lepsze wykorzystanie zbiorników wodnych, co zresztą robiono nawet w średniowieczu.

Geneza miejsca

Mówi się, że nazwa samej rzeki pochodzi do bardzo starego starosłowiańskiego słowa bara, które oznacza słowo bagno. Barycz rozciąga się poprzez tereny takich miejscowości jak Milicz, Żmigród, Krośnice, Prusice, Cieszków czy Twardogórę. Jednym z najbardziej znanym punktem tamtych okolic, jest Park Krajobrazowy Doliny Baryczy, który został utworzony na tych terenach już w 1996 roku a łączna powierzchnia to około 87 040 ka, co sprawia, że jest to największy odnotowany w Polsce, tego typu park.

Nigdzie indziej nie znajdziemy miejsca, które posiada, aż trzy różne typy siedlisk. Trzeba przyznać, że robi to ogromne wrażenie, ponieważ krajobraz jest tak zróżnicowany, że na obszarze jesteśmy w stanie wyróżnić nawet 17 zbiorowisk leśnych, co też jest imponującą liczbą. Najciekawszym elementem krajobrazu tego wspaniałego miejsca, są stawy rybne, które łącznie zajmują prawie 7 500 ha, co czyni je największym tego typu miejscem w Europie. Dolina Baryczy to przede wszystkim ciekawe rośliny, w całym środowisku, na rozmaitych częściach terenu jesteśmy w stanie wyróżnić nawet do 120 różnych zespołów roślinnych. Warto odnotować, że nie wszystkie z wymienionych roślin są naturalne, ponieważ spotykamy też rodzaje roślin pół naturalnych, a nawet synantropijnych. Miejsce to jest szczególnie chronione, ponieważ występują tu ważne gatunki roślin objęte ścisłą ochroną.

Duże skupiska ptaków

Prawdziwym punktem programu takiej wycieczki są ptaki. Jest ich tu naprawdę dużo, zwłaszcza w porze wiosennej, co stanowi prawdziwą gratkę dla osób kochających przyrodę. Wiele z nich jesteśmy w stanie zaobserwować w rezerwacie ornitologicznym, który znajduje się w Miliczu.

W samej dolinie stwierdzono występowanie aż 277 różnych gatunków ptaków, co stanowi prawdziwy ewenement i jeśli szukamy ciekawej, klimatycznej wycieczki to z pewnością Dolina Baryczy, należy do takich miejsc. Za wszystkim przemawiają liczne rezerwaty przyrody, które pokazują prawdziwą naturę tego miejsca. Dla potrzeb turystów wyznaczono nawet aż 7 szlaków wycieczkowych, dzięki czemu zwiedzanie tego miejsca, pozwoli nam zobaczyć, wszystko to, co oferuje nam dzisiaj Barycz w swojej całej okazałości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij