Najciekawsze widokowe szlaki w Górach Izerskich

Najciekawsze widokowe szlaki w Górach Izerskich

Góry Izerskie to równie malownicze, co… nieznane miejsce, stanowiące pasmo górskie w Sudetach Zachodnich. Spotkasz tam niezwykłą roślinność, a także magiczne widoki, za to turystów nie będzie zbyt wielu. Zachęciliśmy Cię? W takim razie sprawdź naszą subiektywną listę szlaków w Górach Izerskich. 

Szlak z Jakuszyc do Orla

Wśród osób, które często chodzą po górach Izerskich, szlak rozpoczynający się w Jakuszycach i prowadzący do Orla, jest bardzo dobrze znany. To niedługa, prosta trasa, idealna na rodzinny spacer lub wycieczkę, której głównym celem jest odpoczynek. Nadaje się także do pieszych wędrówek zimą oraz na początku wiosny, gdy roztopy sprawiają, że cały krajobraz wygląda niesamowicie. Tylko uważaj, ponieważ na szlaku znajdują się także trasy biegowe dla narciarzy, dlatego zimą trzeba być nieco ostrożniejszym. 

Możesz też wydłużyć spacer i z Orla iść do wsi IJizerka, znajdującej się w czeskiej części Gór Izerskich. Trasę Jakuszyce – Orle – Jizerka znajdziesz w wielu przewodnikach turystycznych, dlatego od niej warto rozpocząć poznawanie tego regionie. Popularne szlaki w Górach Izerskich wymienione są też w artykule na https://mirsk.eu, gdzie oprócz propozycji wycieczek, poznasz kilka ciekawostek. 

Szlak z Izerskich Hali do schroniska na Stogu Izerskim

Zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym, niezwykle ciekawy jest 9,5 km szlak z Izerskiej Hali, przez Łącznik, aż do schroniska na Stogu Izerskim. 

Hala Izerska otoczona jest ze wszystkich stron górami, dlatego, choć to dopiero początek szlaku, polecamy zostać tu chwilę dłużej. Dodamy też, że znajdujące się tu schronisko Chatka Górzystów uznawane jest za jedno z najbardziej klimatycznych w Polsce, jesteśmy więc pewni, że sama przerwa na zdjęcia zajmie trochę czasu. Szlak do schroniska na Stogu Izerskim jest bardzo prosty, czasami wręcz monotonny, ponieważ trzeba pokonać sporo odcinków leśnych. Jednak naszym zdaniem punkt docelowy to rekompensuje. A i spacer lasem w słoneczny, letni dzień, należy do przyjemności. 

Szlak ze wsi Jizerka do Rašeliniště Jizerky

Przejdźmy teraz na czeską granicę, do wspomnianej wcześniej wsi Jizerka, gdzie prowadzi szlak do Rašeliniště Jizerky przez Bukovec. To ścieżka edukacyjna, podczas której będziesz mógł podziwiać m.in. pofalowane łąki, a także torfowiska. 

Początkowo szlak wiedzie górnym brzegiem rzeki Jizerka, by w końcu dotrzeć na szczyt Bukovca, będącego dawnym kominem wulkanicznym! Na końcu dojdziesz do rezerwatu Rašeliniště Jizerky, w którym zobaczysz torfowiska. 

Szlak z Wysokiego Kamienia na Rozdroże pod Kopą

Naszą ostatnią propozycją jest szlak prowadzący z Wysokiego Kamienia na Rozdroże pod Kopą. Mówi się, że trasa ta biegnie przez najpiękniejszą część gór Izerskich po polskiej stronie i my musimy się z tym zgodzić. Trwa zaledwie 8,5 km, lecz po drodze czeka na ciebie wiele wspaniałych widoków, a krajobraz zmienia się prawie z każdym zakrętem. 

Co zobaczysz po drodze? Starą kopalnię, Wieczorny Zamek, a także robiące wrażenie grupy skalne. Z Wysokiego Kamienia rozpościera się widok na Karkonosze oraz inne pasma sudeckie. A jeśli wybierzesz się tu jesienią, będziesz mieć okazję sprawdzić, jak wygląda na wpół zamrożony las. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij