Narty w Polsce czy za granicą – przegląd najlepszych stoków

Sporty zimowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, a narty bądź snowboard zdobywają coraz liczniejsze grono zwolenników. Do zimowego szaleństwa na stokach z roku na rok przekonuje się coraz większa liczba osób – i to bez względu na płeć, wiek, wykonywany zawód czy miejsce zamieszkania.

Wystarczy spojrzeć na popularne ośrodki narciarskie – w szczycie sezonu stoki są zaludnione, a o miejsce w hotelu bądź pensjonacie należy zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem. Dla wielu osób turystyka i urlop zimowy jednoznacznie kojarzy się z wyjazdem na narty, a aktywny wypoczynek na deskach to jedyna opcja spędzania wolnego czasu.

Decydując się na wyjazd na narty podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca – w zależności od upodobań, umiejętności narciarskich i posiadanych środków finansowych. Do wyboru jest niezliczona ilość ośrodków narciarskich – i to zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach Europy.

Polska

Głównym miejscem uprawiania narciarstwa w Polsce jest południowa część kraju, która ze względu na ukształtowanie terenu i występowanie gór jest naturalnych miejscem do uprawiania sportów zimowych.

W Polsce wciąż brakuje profesjonalnych, dobrze przygotowanych i doskonale wyposażonych ośrodków narciarskich, które mogłyby konkurować z ich europejskimi odpowiednikami. Pomimo to istnieje w Polsce kilka niezłych stoków narciarskich, które cieszą się dużą popularnością.

Kultowym polskim stokiem jest niewątpliwie zakopiański Kasprowy Wierch, którego trasa liczy ponad 5 kilometrów i jest przeznaczona dla narciarzy posiadających odpowiednie umiejętności i doświadczenie.

Równie znanym i cenionym ośrodkiem jest Kotelnica Białczańska, która posiada liczne trasy zjazdowe (o różnym stopniu trudności), bogatą bazę noclegową i gastronomiczną oraz liczne wody termalne.

Na uwagę zasługuje też Zieleniec (położony w województwie dolnośląskim), który oferuje amatorom białego szaleństwa wiele tras o różnym stopniu zaawansowania. Inne ośrodki warte odwiedzenia to między innymi Dwie Doliny (w okolicy Muszyny), Jaworzyna Krynicka (położona w Krynicy Zdroju) oraz Ski Arena Szranica w Szklarskiej Porębie.

Austria

Austria to jeden z tych krajów, który najczęściej jest wybierany jako miejsce spędzania zimowego urlopu. To niewielkie państwo dysponuje wieloma doskonale przygotowanymi ośrodkami narciarskimi, które poziomem i jakością znacznie przewyższają te usytuowane w Polsce.

Tak naprawdę niemal każdy austriacki stok zapewnia białe szaleństwo na najwyższym poziomie – wszystkie trasy i wyciągi są profesjonalnie przygotowane, a bogata infrastruktura sprawia, iż jazda na nartach w austriackich górach przynosi wiele frajdy i zadowolenia.

Wśród najbardziej popularnych ośrodków w Austrii należy wymienić Zell am Ziller, Zillertal Arena czy Reiteralm. Na szczególną uwagę zasługuje Ski Amade, czyli jeden z największych i najbardziej okazałych ośrodków narciarskich, położony w okolicy Salzburga.

Włochy

Ulubionym państwem wielu narciarzy są Włochy, na terenie których znajduje się wiele pasm górskich, umożliwiających szusowanie na niezliczonej ilości stoków. Włoskie ośrodki narciarskie mogą poszczycić się zarówno profesjonalną infrastrukturą narciarską, jak i doskonałym zapleczem turystycznym.

Włosi słyną ze świetnego przygotowywania stoków, więc miłośnicy białego szaleństwa mogą mieć pewność, iż będą mieć do dyspozycji wiele kilometrów profesjonalnych tras o zróżnicowanym stopniu trudności.

Dużą zaletą włoskich ośrodków sportów zimowych jest posiadanie tras dla początkujących oraz licznych szkółek dla najmłodszych, co sprawia, iż kraj ten jest doskonałym miejscem na zimowy wypoczynek z dziećmi.

Najwięcej ośrodków narciarskich znajduje się na północy i zachodzie kraju, a do najpopularniejszych należą Cortina d’Ampezzo, Madonna di Campiglio, Livigno, Setsriere i Val di Fiemme. Każdy z tych ośrodków to gwarancja udanego wypoczynku.

Niektórzy z Polaków decydują się także na wyjazd do Francji, Szwajcarii bądź bliskiej Słowacji. Wybór ośrodków narciarskich jest tak duży, iż każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Statystyki pokazują, iż Polacy coraz częściej wybierają wyjazdy zagraniczne – wprawdzie droższe niż pobyt w Polsce, ale jednocześnie umożliwiające skorzystanie z dłuższych i lepiej przygotowanych stoków.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij