Malownicze fiordy – gdzie znaleźć te najpiękniejsze

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, które u wielu osób wywołują jednoznaczne skojarzenia – interesująca turystyka i urlop w najpiękniejszych zakątkach świata. W Polsce i na świecie jest wiele pięknych miejsc, które warte są odwiedzenia – i to zarówno dla miłośników spokoju i błogiego lenistwa, jak i amatorów ekstremalnych wyzwań. Jedną z ciekawszych propozycji spędzenia wakacji jest odwiedzenie krainy fiordów.

Fiord to rodzaj zatoki wcinającej się w głąb lądu, która charakteryzuje się dużą głębokością i niezwykle stromymi brzegami. Zatoki te zostały stworzone siłami natury – najczęściej na skutek zalania żłobów i dolin polodowcowych.

Na świecie istnieje kilka krajów bogatych we fiordy, a do najsłynniejszych należą trzy – Norwegia, Stany Zjednoczone i Nowa Zelandia.

Norwegia

Norwegia to państwo, które słynie z obecności fiordów – w tym kraju jest ich najwięcej, a wiele z nich znajduje się w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych krajobrazów świata. Jednym z najbardziej znanych norweskich fiordów jest Nærøyfjord – miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To jeden z najpiękniejszych cudów natury, który rozciąga się na długość 17 kilometrów, a w najwęższym miejscu ma zaledwie 250 metrów. Dodatkowo otoczony jest monumentalnymi górami, które dopełniają wrażenia potęgi i niesamowitości. Piękno fiordu – jego strome zbocza, wodospady i nienaruszoną przez człowieka przyrodę – można podziwiać z łódki, roweru i podczas pieszej wędrówki.

Innym znanym norweskim fiordem jest Geirangerfjord – także wpisany na listę UNESCO. Nie jest to fiord duży, gdyż ma zaledwie 15 kilometrów długości, ale charakteryzuje się surowością i majestatem, co jest potęgowane wysokimi górami, z których spływają malownicze wodospady.

Najlepiej widać je podczas rejsu promem, który kursuje po zatoce. Dodatkowo fiord można podziwiać z położonego w pobliżu szczytu Dalsnibba.

Odwiedzając Norwegię nie można także pominąć dwóch kolejnych niezwykłych fiordów – Sognefjord i Lysefjord. Pierwszy z nich to najdłuższy fiord na świecie (liczący ponad 204 kilometry długości), który w najgłębszym miejscu osiąga ponad 1300 metrów głębokości.

Sognefjord dzieli Norwegię na dwie części, a dodatkową atrakcją w jego okolicy jest największy lodowiec w Europie oraz najwyższy szczyt Norwegii Galdhøpiggen. Natomiast Lysefjord słynie z przepięknych krajobrazów oraz pionowej skały nazywanej Amboną, z której rozciąga się ekscytujący widok na pobliską okolicę.

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia słynie z przepięknego zakątka, jakim jest Fiordland, czyli miejsce, w którym znajduje się kilkanaście fiordów. Najbardziej znanym z nich jest Milford Sound, który słynie z unikalnej flory i fauny, powstałej dzięki połączeniu słodkich i słonych wód.

Na uwagę zasługuje także fiord Doubtful Sound, który jest znany z niezwykle wysokich wodospadów, często przekraczających 600 metrów.

Alaska

Krajem posiadającym przepiękne fiordy są także Stany Zjednoczone, a jedne z najpiękniejszych znajdują się w stanie Alaska. Fiordy Kenai leżą w samym środku parku narodowego, którego granice obejmują lodowiec Heringa. Niezwykłość tych fiordów zawiera się nie tylko w zjawiskowych krajobrazach, ale także w bogactwie morskiej fauny.

Fiordy Kenai słyną z tego, iż można tu zobaczyć wieloryba, orkę, lwa morskiego, fokę, morświna i wiele innych rzadkich gatunków. Fiord ten najlepiej zwiedzać podczas rejsu statkiem.

Drugim znanym fiordem na Alasce jest Tracy Arm, który jest położony przy samej granicy z Kanadą. Zatoka w wielu miejscach jest skuta lodem, a latem dryfują po niej ogromne kry lody. Dodatkową atrakcją tego miejsca są spływające do zatoki wodospady.

Fiordy należą do takich zjawisk natury, które zachwycają i zapierają dech w piersiach. Są zjawiskowe i zachwycające, a ich widok na długo pozostaje w pamięci. Wiele krajów świata może poszczycić się obecnością fiordów, a ich obecność sprowadza turystów z niemal każdego zakątka globu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij