Twierdza Modlin

Dzisiaj wiele konkretnych zabytków historycznych znajdujących się w Polsce, zasługuje na osobne przypomnienie. Do tego typu miejsc na pewno możemy zaliczyć twierdzę Modlin, która znajduje się na Mazowszu niecałe 30 kilometrów od Warszawy. Sama Cytadela wygląda bardzo majestatycznie, ale najwięcej uwagi przykuwają wieże, które naprawdę wyróżniają się na tle całej twierdzy.

Prace nad tego typu budynkiem rozpoczęto już na początku dziewiętnastego wieku, warto dodać, że została ona zbudowana z rozkazu samego Napoleona, a prace rozpoczęły się już 1806 roku. Oczywiście powstała ona powoli, ale szczególne przyspieszenie pracy nastąpiło już w roku 1812 w czasie kiedy Napoleon przeprowadził nieudaną wyprawę na Moskwę. Tak naprawdę w tamtym czasie pojawiały się również plany rozbudowy samej twierdzy, ale ostatecznie żaden z wielu różnych nietypowych pomysłów nie doszedł do skutku.

Rozbudowa obiektu

Większą rozbudowę tego miejsca rozpoczęto dopiero w 1831 roku i w praktyce zmiany trwały aż do roku 1883. Twierdza posiadała bardzo rozbudowane koszary wojskowe, które są uznawane dzisiaj za najdłuższy budynek w Europie i co najważniejsze nikt na świecie nie pobił tego rekordu. Całość ma aż ponad 2250 metrów, a w środku budynku mieściła się między innymi prochownia oraz wiele innych użytecznych rzeczy dla wojska. Na tym jednak nie poprzestano zmian, ponieważ w latach 1903-1915 zdecydowano się na wybudowanie kolejnych osiem fortów, które pozwały zobaczyć, pełnie możliwości, jaką oferowała wtedy Twierdza Modlin.Potem było już tylko gorzej, ponieważ budynek częściowo wyprzedano, a to, czego nie sprzedano, niszczyło się wraz z upływem czasu. Z wykupionej części twierdzy nowy właściciel zrobił mieszkania oraz postawił na obiekty usługowe. Dzisiaj na szczęście, twierdza jest uznana za historyczny zabytek i możemy ją zwiedzić pod warunkiem, że mamy przewodnika. Na szczęście na miejscu, jesteśmy w stanie znaleźć osoby, które świadczą tego typu usługi. Jeśli myślimy o dokładnym zwiedzeniu takiego miejsca, to powinniśmy przygotować się na co najmniej kilka dni zwiedzania. W jeden dzień na pewno nie będziemy w stanie zobaczyć wszystkich atrakcji, jakie ma nam do zaoferowania twierdza Modlin.

Obrona Modlina

W latach wojennych w 1939 roku, gdy hitlerowskie Niemcy najechały Polskę, Twierdza Modlin stała się jednym z ważniejszych punktów oporu, przed agresją ze strony najeźdźcy. Warto więc dostrzec w samej twierdzy miejsce prawdziwej pamięci historycznej, ponieważ w obronie Twierdzy Modlin poległo wielu żołnierzy polskich, jak i wyższych oficerów.Jeśli szukamy miejsca z mapami i ogólnymi informacjami na temat samej twierdzy, to istnieje widoczny punkt informacyjny, gdzie możemy nabyć odpowiednie rzeczy, aby w pełni swobodnie rozpocząć zwiedzanie twierdzy. Tak więc sama Twierdza Modlin jest bardzo ciekawym miejscem wartym zobaczenia.

Ciekawe miejsce

Oczywiście będąc w okolicy, powinniśmy zobaczyć wiele innych miejsc znajdujących się bezpośrednio na Mazowszu. Jest tutaj wiele naturalnych pomników przyrody, jak i obiektów kultury wartych zobaczenia. Tego typu wycieczka na pewno się sprawdzi, zwłaszcza jeśli możemy na nią przeznaczyć, co najmniej kilka dni. Należy także wspomnieć o niesamowitych widokach, jakie przyjdzie nam tutaj zobaczyć.Naprawdę w podróż możemy wybrać się nawet własnym samochodem, ponieważ dojazd do Twierdzy Modlin nie jest w żaden sposób utrudniony, mimo jej lokalizacji. To naprawdę jedno z lepszych miejsc, na ciekawą wycieczkę historyczną, warto więc zapuścić się tutaj przynajmniej na kilka dni.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij