Zemsta faraona – na co uważać, by nas nie dopadła
Zemsta Faraona to przypadłość, która często dopada turystów wyjeżdżających do Egiptu czy innych krajów arabskich lub Azji. Okazuje się, że co drugą osobę dopadają przykre dolegliwości żołądkowe, które objawiają się bólem brzucha, wymiotami i ostrą biegunką. Aby tak się nie stało należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jak więc walczyć i leczyć klątwę Faraona? Jak wygląda bezpieczna turystyka?
Zemsta Faraona i jej przyczyny
Zemsta Faraona bywa często mylona z klasycznym zatruciem pokarmowym. To dolegliwości natury żołądkowej, które dotykają przede wszystkim turystów europejskich, którzy przyjeżdżają na urlop do krajów arabskich i azjatyckich. Przyczyną jest odmienna flora bakteryjna przewodu pokarmowego turystów z Europy.
Zetknięcie się z lokalnymi bakteriami powoduje często dolegliwości, które trwać mogą nawet 5 dni. Najważniejsze objawy zemsty Faraona to uporczywa biegunka, wymioty i nudności, ostre bóle brzucha, a także gorączka i zawroty głowy. Wszystko to prowadzi do stopniowego wyczerpania i odwodnienia organizmu. Dlatego też szybko należy podjąć odpowiednie leczenie.
Zemsta Faraona – leczenie
Leczenie dolegliwości trwa około tygodnia i polega w zasadzie na przyjmowaniu leków przeciwbakteryjnych. Ich celem jest zahamowanie perystaltyki jelit oraz zatrzymanie biegunki pochodzenia bakteryjnego. Dzięki temu zwiększa się także wchłanianie wody i elektrolitów przez organizm, co chroni pacjenta przed odwodnieniem. Warto przed podróżną zaopatrzyć się w leki na wypadek zachorowania.
Jak uchronić się przed klątwą Faraona?
Zemsta Faraona spowodowana jest odmienną florą bakteryjną układu pokarmowego przyjeżdżających do krajów arabskich i azjatyckich turystów z Europy. Osłabiony w ten sposób organizm jest bardzo podatny na inne groźne bakterie znajdujące się w wodzie z kranu czy niedokładnie umytych owocach.
Dlatego też, aby nie dopuścić do rozwinięcia się choroby trzeba zawsze przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jeszcze przed wylotem na wakacje w egzotyczne miejsce warto zaopatrzyć się w aptece w odpowiednie leki, które pomogą uniknąć choroby bądź ją szybko i skutecznie zwalczyć.
Sprawdzają się m.in. Trilac czy Lakcid. Preparaty tego typu zawierają w swoim składzie kultury bakterii mlekowych, które blokują rozwój szkodliwych szczepów bakterii. Można je zakupić nawet bez recepty. W razie potrzeby leki można kupić już na miejscu. Są one dostępne powszechnie, gdyż na dolegliwości żołądkowe cierpi niemal 50% podróżujących. Doradzić powinien więc nawet w tym zakresie miejscowy farmaceuta.
Podstawowe zasady, których należy przestrzegać
Podczas zagranicznego wyjazdu do Azji czy do krajów arabskich trzeba pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną. Co więcej, warto robić to także podczas mycia zębów. Jamę ustną dobrze jest wypłukać wodą mineralną. Wodą z butelki można umyć także dłonie, a najlepiej całe ciało.
Wody z kranu należy natomiast unikać i to pod każdą postacią. Trzeba więc uważać nawet na kostki lodu podawane do drinków w lokalnych barach i restauracjach. Na bazie wody z kranu może być przygotowana nawet pięknie wyglądająca lokalna lemoniada. Najlepiej po prostu zawsze sięgać po schłodzone napoje butelkowane. Są one w tym przypadku najbezpieczniejszym rozwiązaniem.
Wszystkie warzywa i owoce przed zjedzeniem trzeba oczywiście dokładnie umyć, a najlepiej sparzyć wrzątkiem. W pierwszym przypadku do mycia należy użyć wody mineralnej butelkowanej. Idealnym rozwiązaniem jest obieranie warzyw i owoców ze skórki. W przypadku mięsa najbezpieczniejsze są zdecydowanie potrawy pieczone, smażone lub grillowane.
Po zjedzeniu obiadu jak najbardziej wskazane jest wypicie kieliszka mocniejszego alkoholu. Wódka na przykład ma działanie odkażające i skutecznie zwalcza szkodliwe bakterie.