Zwiedź najbardziej urokliwe miejsca w Laosie podczas wycieczki z LogosTour

Zwiedź najbardziej urokliwe miejsca w Laosie podczas wycieczki z LogosTour

Laos jest krajem egzotycznej przyrody, który niejako jest wciśnięty pomiędzy Wietnamem a Tajlandią. Nie ma dostępu do morza, ale zapewnia wiele innych atutów, które czynią go atrakcyjnym miejscem na spędzenie wakacji. Warto wybrać się na zwiedzanie Laosu z wykwalifikowanym przewodnikiem z biura podróży LogosTour, aby zobaczyć najbardziej urokliwe miejsca w tym azjatyckim kraju.

Dlaczego warto?

Z pozoru może wydawać się, że niewielki Laos nie ma do zaoferowania turystom nic więcej ponadto to, co można zobaczyć w Tajlandii czy pobliskiej Kambodży. Takie postrzeganie Laosu jest jednak błędne. Jego skarbem jest dziewicza dżungla, pozwalająca na podziwianie fauny i flory w nienaruszonym właściwie stanie.

Laos znajduje się na Półwyspie Indochińskim. Ma około 6 mln, z których większość żyje na granicy ubóstwa, w drewnianych chatkach. Jedynie w większych miastach, takich jak Luang Prabang można poczuć się jak w zachodnioeuropejskiej metropolii. Laotańczycy żyją skromnie, zamieszkując głównie wioski. Żyją z rolnictwa, przede wszystkim z upraw ryżu oraz czerpią korzyści z rozwijającej się turystyki. Na południu, na płaskowyżu Bolovens, znajdują się kolonialne plantacje kawy oraz liczne kurorty.

Kultura i religia mieszkańców

Pod względem historycznym, Laos podobnie jak Kambodża był częścią wielkiego Imperium Khmerów. Mieszka tu wiele grup etnicznych, z których każda pielęgnuje swoją odrębność kulturową. Ważnym elementem kultury Laotańczyków jest religia i muzyka. Większość mieszkańców wyznaje buddyzm. Na drugim miejscu jest religia nazywana animizmem, która skupia się na wierze w stałą obecność duchów przodków, zwanych Phi.

Co zobaczyć w Laosie?

Turyści wybierający się na cel swoich wakacji Laos zwiedzanie rozpoczynają zwykle od rejsu po rzece Mekong do Pakbeng. W ten sposób przekraczana jest granica Laosu. Wzdłuż rzeki znajdują się najważniejsze miasta i zabytki w kraju. W ten sam sposób Laos poznają turyści wybierający się na wycieczkę z biurem LogosTour. Rejs jest okazją do poznania Laosu z innej perspektywy oraz do podziwiania bujnej dżungli i przepięknych krajobrazów. Warto odwiedzić między innymi Muang Xay, gdzie na wzgórzu znajduje się stupa Phou That z XIV wieku, z którą sąsiaduje posąg Buddy. Cudowne widoki zapewni wizyta w parku krajobrazowym w Oudomxay, która jest okazją do zrobienia zakupów na lokalnym targu czy do zwiedzenia etnicznych osad plemion: Akha, Ikos, Khmu oraz Hmong. Każde z nich wyróżnia się czymś innym, np. lud Khmu buduje domy wzdłuż osi wschód-zachód, chcąc uzyskać przychylność duchów słońca. Zachwycające wrażenia gwarantuje wizyta w jaskiniach Ban Pak Ou, będących miejscem kultu. W dwóch jaskiniach wyrzeźbionych w wysokim, wapiennym klifie przez wodę znajdują się tysiące pozłacanych posągów Buddy.

Atrakcją Laosu jest miasto Luang Prabang, które zyskało miano najpiękniejszego w Azji. To starożytna stolica północnego Laosu, wpisana na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Zapierający dech w piersiach widok na okolicę podziwiać można ze wzgórza Phousi, górującego nad miastem. Widoczne jest stamtąd zabytkowe miasto, a dalej zielona, bujna dżungla, rzeki Kane i Mekong. W Luang Prabang miasto nigdy nie zasypia. Po zmroku otwiera się nocny targ z wieloma regionalnymi i rzemieślniczymi produktami.

W dzień warto zobaczyć zabytki Luang Prabang, na czele z Pałacem Królewskim, który po upadku monarchii w 1975 roku został zamieniony na Muzeum Narodowe. Nadal jednak można w nim podziwiać dobrze zachowane komnaty królewskie i kolekcję przedmiotów oraz dzieł sztuki należące do Rodziny Królewskiej, wraz ze świętym, złotym posągiem „Prabang”. Program zwiedzania miasta z biurem LogosTour obejmuje również dawną świątynię królewską Vat Mai i jedną z najpiękniejszych świątyń w Laosie – Vat Xieng Thong.

W pobliżu miasta nie sposób nie zachwycić się widokiem wodospadów Kuang Si, które znajdują się w sąsiedztwie naturalnych formacji wapiennych. Chętni mogą się tu wykąpać w płytkim jeziorze. To okazja do podziwiania m.in. zagrożonych wyginięciem niedźwiedzi himalajskich, które są głównie roślinożercami. Laos zachwyca na każdym kroku, a turyści, którzy tylko o nim słyszeli, czują się mile zaskoczeni tym, jak wiele kryje on tajemniczych miejsc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ