Bałtyk, czy Adriatyk – gdzie spędzić wakacje?

Morze Bałtyckie jest piękne, ale nieprzewidywalne. Nawet w środku lata nietrudno o dni deszczowe i zimne. Tymczasem Adriatyk oferuje piaszczyste i bezpieczne plaże, doskonałą pogodę, świetne jedzenie i nie tylko. Wcale nie jest to też rozwiązanie droższe.

Piękne Morze Adriatyckie

Pas wybrzeża Adriatyku rozciąga się od Wenecji po Trest. Charakteryzuje się szerokimi plażami, lagunami i malowniczymi wyspami. W sezonie miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Nie w tym dziwnego, dlatego też o wakacjach w tym rejonie warto pomyśleć odpowiednio wcześniej.

Nad Adriatyk bez problemu można dojechać samochodem przez Czechy lub Słowację, Austrię i Włochy. Odległość to w zależności od miejsca startu od kilkuset do tysiąca kilkuset kilometrów. Znacznie drożej niż samochodem wychodzi podróż samolotem. Z kolei autokary bywają niewygodne.

Zakwaterowanie

Na wybrzeżu Adriatyku na turystów czekają wygodne apartamenty i wolno stojące domy. Dużą popularnością cieszą się także wioski letniskowe z basenami czy sklepami.

Najdrożej wychodzą oczywiście hotele. Klasyczny apartament składa się zwykle z pokoju, aneksu kuchennego oraz łazienki. Podczas rezerwacji warto pamiętać aby zapytać o klimatyzację i zadaszony parking.

W sezonie bywa tam naprawdę gorąco. Zakwaterowania można szukać za pomocą pośredników lub samodzielnie poprzez strony agencji turystycznych. Wybór jest spory. Turystyka i urlop w tym rejonie wcale nie są drogie. Za apartament dla 5 osób można zapłacić już 40 euro za tydzień.

Oczywiście im dalej od wybrzeża, tym taniej. Koszty spadają też poza sezonem – we wrześniu dom można wynająć nawet 50% taniej. Jest poza tym też wówczas ciszej.

Wypoczynek nad Adriatykiem

Warto pamiętać, że Włochy to nie Polska. Nie ma więc co tam szukać dzikich plaż. Zdecydowana większość jest płatna, ale i zadbana. Znaleźć można na nich wiele udogodnień dla turystów – prysznice, toalety czy place zabaw dla dzieci. Poza tym na takich plażach stoją ponumerowane leżaki i parasole.

Samo miejsce na takiej plaży nie jest tanie. Cena jest różna w zależności od odległości od brzegu i wynosi nawet kilkadziesiąt euro za tydzień. Co ciekawe podczas wynajmowania apartamentu często miejsce na plaży jest już wliczone w cenę. Na takiej plaży nie można rozłożyć własnego leżaka.

Idealne miejsce dla dzieci

Okazuje się, że plaże nad Adriatykiem są wprost stworzone z myślą o dzieciach. Czekają na nie ciepła woda i miękki piasek. Poza tym rejon ten słynie z wyśmienitej kuchni. W okolicy nie brak targów, na których można dostać świeże warzywa czy owoce. Warto wypróbować miejscowe przysmaki np. szynkę San Daniele z regionu Venete. Wśród napojów słynie natomiast Prosecco.

Poza makaronami jada się tam także risotto raz polentę. Poza tym plaża to nie jedyna rozrywka w tym rejonie. Nadmorskie kurorty dla turystów przygotowują najczęściej wiele atrakcji. Można skorzystać m.in. z zabiegów termalnych czy wesołego miasteczka.

Latem zawsze dobrym pomysłem jest też wizyta w parku wodnym. Poza tym będąc we Włoszech zawsze warto jest zwiedzać. To kraj pełny różnorodnych zabytków i to z różnych epok. Wycieczka krajoznawcza jest doskonałą atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

A może Morze Bałtyckie?

Bałtyk wcale nie jest opcją tańszą niż Adriatyk. Ceny w sezonie bywają bardzo wysokie. Do tego turystów zniechęcają brudne i zanieczyszczone plaże oraz zimna woda. Pogoda nad polskim morzem często bywa kapryśna i uniemożliwia wypoczynek. Dlatego coraz więcej osób ucieka za granicę na wakacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ