Trzeba przyznać, że Częstochowa jako miejsc, zazwyczaj kojarzy nam się głównie ze znanym w całej Polsce sanktuarium mieszącym się na Jasnej górze.

Częstochowa to przede wszystkim motyw sceny obrony ze słynnego Potopu Henryka Sienkiewicza. Oczywiście Częstochowa budzi w nas właśnie takie, a nie inne skojarzenia, chodź naprawdę, jeśli tak myślimy, to znaczy, że mało wiemy o tym wspaniałym miejscu. Częstochowa to nie tylko architektura sakralna, ale wiele nietypowych jak dla tych okolic miejsc. Bardzo rzadko można znaleźć nawiązania do nich, ale powód jest bardzo prosty, są one mało znane w całej Polsce.

Aktywny wypoczynek w Częstochowie

Zwiedzanie należy rozpocząć od miejsc wypoczynkowych, ponieważ wiele różnego rodzaju hoteli funkcjonujących w Częstochowie mają specjalnie wydzielone salony SPA oraz inne gabinety odnowy biologicznej.

Panie na pewno nie zrezygnują z takiej okazji i z pewnością, skorzystają z całej oferty. Oczywiście nocleg jest bardzo zróżnicowany, dzięki czemu znajdziemy też takie miejsca, które nie będą nas kosztować, tak wiele pieniędzy.

Muzeum zapałek

Jeśli rozpoczynamy wycieczkę po tym malowniczym mieście, to z pewnością warto zobaczyć bardzo charakterystyczne miejsce, które jest trudne do znalezienia. Chodzi tutaj o Muzeum Produkcji Zapałek w tym miejscu, jesteśmy w stanie liznąć nieco więcej historii, ponieważ mało kto wie, ale to właśnie Częstochowa posiadała pierwsze tego typu fabryki, które zajmowały się produkcją różnego rodzaju zapałek w całej Polsce.

Niestety w wyniku pożaru w 1913 część fabryki bezpowrotnie spłonęła a teraz w tym miejscu stoi muzeum, które ma świadczyć o bujnej historii tego miejsca. To właśnie tam znajduje się bardzo wyrazista wystawa etykiet po zapałkach, zebranych z całego świata nie tylko Polski, to jedyna tego typu atrakcja w Polsce, nie ma innych ośrodków muzealnych w Polsce wystawiających taką niesamowitą kolekcję. Oprócz tego w środku muzeum znajdziemy galerię niesamowitych rzeźb zbudowanych z jednej zapałki. Warto więc dobrze się rozglądać w trakcie podróżowania, aby nie ominąć tego obiektu, ponieważ naprawdę jest to ciekawe miejsce, które możemy odwiedzić.

Sakralne zabytki

Częstochowa słynie ze swoich budynków sakralnych, ale to nikogo nie dziwi, ponieważ jest to miejsce szczególnie ważne dla kościoła. Nic dziwnego więc, że w okolicy znajdziemy mniejsze, jak i większe budynki kościoły oraz inne obiekty sakralne, łącznie z cmentarzem żydowskim. To właśnie tam znajduje się jeden z najbardziej znanych cmentarzy judaistycznych w Częstochowie.

Jest on bardzo duży i pokryty wieloma polskimi, jak i hebrajskimi inskrypcjami. Bardzo ciekawym obiektem, który warto zobaczyć, jest znajdujący się w okolicy Park Miniatur Sakralnych Złota Góra, który warto odwiedzić, ponieważ na terenie tego obiektu znajdziemy dokładnie odwzorowane repliki najsłynniejszych obiektów sakralnych na całym świecie. Łącznie znajdziemy tam aż 17 różnych obiektów, co budzi podziw wśród turystów, zwłaszcza jeśli zwrócą uwagę na stopień odwzorowania poszczególnych detali. To naprawdę ciekawe miejsca, warte zahaczenia, zwłaszcza jeśli naprawdę zależy nam na konkretnych wrażeniach z podróży. Na pewno Częstochowa ma nam wiele do zaoferowania i powinniśmy skorzystać z tej bogatej oferty, ponieważ nigdzie indziej nie znajdziemy tyle obiektów objętych kultem chrześcijańskim niż właśnie w Częstochowie. Co roku możemy zaobserwować też pochody pielgrzymów, którzy zmierzają bezpośrednio na Jasną Górę przed obraz Matki Boskiej. Dlatego warto przynajmniej zobaczyć część z tych atrakcji, jakie tam na nas czekają.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij