Miasto Pozna nad rzek Wart, widok z lotu ptaka

Poznań dla miłośników natury

Poznań to nowoczesne miasto pełne zieleni. Wśród miejskich traktów pojawiają się liczne parki i skwery. W planie zwiedzania Poznania warto uwzględnić nie tylko zabytki, lecz także miejskie ogrody. Zobacz, jakie obiekty przyrodnicze warto zobaczyć w tym mieście!

Kiedy odwiedzisz Poznań, możesz połączyć podziwianie jego architektury z wypoczynkiem na łonie natury. Prezentujemy najpiękniejsze parki oraz ogrody botaniczne. Większości z nich nie znajdziesz w turystycznych przewodnikach.

Park Mickiewicza

Ten niewielki skwer położony pomiędzy budynkami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza a Teatrem Wielkim – do parku schodzi się wprost z Mostu Teatralnego – to serce Poznania. W parku znajduje się Pomnik Ofiar Czerwca 1956 zwany poznańskimi krzyżami oraz ozdobna fontanna. Miejsce jest prawdziwą perłą miasta. Bogate zadrzewienie podkreśla urok neoklasycystycznej architektury Teatru Wielkiego. W parku wydzielono strefę czytania, będącą ukłonem w stronę studentów pobliskiego Wydziału Polonistyki.

Park Chopina

Kolejnym obiektem nazwanym na cześć wielkiego Polaka jest Park Chopina. Miejsce znajduje się za obecnym Urzędem Miasta, przy ulicy Podgórnej, więc w pobliżu Starego Rynku. Jest to najstarszy miejski ogród w Poznaniu. W XIX wieku przejął go Antoni Radziwiłł. Dzięki niemu w parku powstały charakterystyczne dla stylu francuskiego regularne żywopłoty układające się w labirynty, które sprzyjały przechadzkom. Powstały ówcześnie ogród dworski był również miejscem wielu ważnych dysput dyplomatycznych.

Planujesz wyjazd do Poznania? Zobacz komfortowe, położone w centrum miasta Hotele Poznań.

Park Sołacki

Park Sołacki wygrywa lokalne plebiscyty na najpiękniejsze miejsce w Poznaniu. Znajdziesz w nim liczne stawy poprzecinane mostami i mostkami oraz wiele gatunków drzew i krzewów, a wśród nich rzadkie gatunki roślin. Został on zaprojektowany w stylu angielskim, w którym kładzie się akcent na pięknie skomponowane krajobrazy. Otoczeniem Parku jest willowa dzielnica Sołacz. Jeżeli dotrzesz tutaj od strony centrum, na miejsce doprowadzi  Cię piękna aleja kasztanowców.

Jezioro Rusałka

Jezioro Rusałka chętnie odwiedzają rowerzyści. Choć znajduje się blisko tłocznych dzielnic Poznania, można odnaleźć tam ciszę i spokój. Okolice jeziora, oddzielone pasem lasu od miejskich tras, mogą zastąpić wypad za miasto. Znajduje się na nim pomost oraz miejskie kąpielisko.

Ogród Botaniczny UAM

W Ogrodzie Botanicznym UAM zobaczysz blisko 7000 gatunków i odmian roślin z całego świata. Każda strefa klimatyczna znalazła tutaj swojego botanicznego reprezentanta. Obszerna część szklarniowa mieści przykładowo rośliny międzyzwrotnikowe – na powierzchni 800 m kw. obejrzysz między innymi rośliny z rodzin kaktusowatych, paprociowych oraz liczne sukulenty.

Park Wilsona i Palmiarnia

W samym centrum, w pobliżu Międzynarodowych Targów Poznańskich, lecz z dala od głównych ulic znajduje się Park Wilsona. Urocze alejki tego miejsca, ozdobione niewielkimi akwenami wodnymi oraz rzadką roślinnością, prowadzą wprost do poznańskiej Palmiarni. Ta największa w Polsce placówka botaniczna skrywa ponad 1000 gatunków roślin oraz ich liczne odmiany, a także ciekawe gatunki ryb, owadów i gadów w części akwariowej. Poszczególne pawilony odkrywają przed zwiedzającymi rośliny podzielone według wymagań atmosferycznych i glebowych na: roślinność klimatu umiarkowanego, sukulenty, roślinność subtropikalną i tropikalną, rośliny wodne, podszycie lasu tropikalnego, kserofity i sawannę.

Park Cytadela

Trudno nie wspomnieć o największym parku w mieście – Cytadeli. Liczne zawiłe alejki prowadzą przez zróżnicowane partie obszernego miejskiego ogrodu. Park mieści zarówno tereny zadrzewione, jak i rozległą zieloną przestrzeń, dlatego często spotykają się tu osoby lubiące aktywnie spędzać czas. Część obszaru zajmuje Muzeum Uzbrojenia. Wśród jego eksponatów znajdują się czołgi i wyrzutnie z czasów II wojny światowej.

Jeśli chcesz odkryć zieloną stronę Poznania, odwiedź opisane przez nas parki i obiekty, a przekonasz się, dlaczego miejskie ogrody są dumą Poznaniaków!

Szukasz noclegu w Poznaniu? Zarezerwuj hotel z AccorHotels.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij