Wycieczka do Auschwitz- ciężkie karty historii

Trzeba przyznać, że pewne miejsca stają się dla wielu ludzi pomnikiem żywej historii. Na pewno Auschwitz- Birkenau należy do tego typu miejsc, gdzie faktycznie wciąż ciąży ogromny ciężar tragicznych wydarzeń, jakie miały tak miejsce w czasie trwania drugiej wojny światowej.

Na pewno dla wielu ludzi, jest to jednoznaczny symbol mordu i okrucieństwa, ale dla niektórych tego typu miejsca, są po prostu miejscem, które można zobaczyć w dowolnej chwili. Oczywiście zwiedzanie Auschwitz- Birkenau ma w sobie większy ciężar moralny, ponieważ czy tego typu wycieczki powinny się odbywać. Należy pamiętać, że nadal jest to miejsce, gdzie pewne rany wciąż są jeszcze niezabliźnione i nadal żyją osoby, które żyły w tamtych czasach i niechętnie wypowiadają się na temat tego typu wycieczek turystycznych. W końcu jest to miejsce, gdzie zginęło miliony żydów, polaków oraz innych narodowości. Warto jednak podkreślić, że wycieczki pozwalają nam podtrzymywać pamięć o tym, co tak naprawdę stało się w Oświęcimiu i dlatego z tej strony jest to również wielka przestroga dla przyszłych pokoleń, ponieważ pokazuje, to czego tak naprawdę jest zdolny fanatyzm i inne uprzedzenia do innych ras, mniejszości czy narodowości.

Wycieczka jak każda inna

Dzisiaj będąc w Oświęcimiu, na pewno musimy zajrzeć do tego miejsca, nie po to, aby zobaczyć miejsce historyczne tylko po to, aby złożyć hołd ludziom, którzy tam zginęli. Oczywiście wycieczki do obozu zagłady są organizowane regularnie i możemy spokojnie tam dojechać, ponieważ organizatorzy zapewniają nam konkretny dojazd. Oczywiście tego typu wycieczka nie może w żadnym wypadku obyć się bez przewodnika.

Czas, jaki poświęcimy na zwiedzanie muzeum, które znajduje się w środku, będzie dla nas rzeczywistą chwilą zadumy i zrozumienia, jak koszmarny jest obraz wojny. Na zwiedzaniu spędzimy jakieś 4 godziny, ponieważ wtedy nastąpi pierwsza przerwa, abyśmy mogli zregenerować siły i przygotować się do dalszej części. Cała wycieczka na terenie tego obiektu to czas około 7 godzin. Oczywiście przewodnik ze szczegółami opowie nam o wszystkich przedmiotach znajdujących się w środku, nie zapominając o brutalnej części historii. Dzisiaj tego typu wycieczki odbywają się najczęściej dla uczniów i to właśnie szkoły korzystają z takiego rozwiązania.

Na własną rękę

Prywatne wycieczki to zupełnie odwrotna strona medalu, ale turyści znajdujący się w tych stronach nie mogą zapomnieć o odwiedzeniu Oświęcimia.

Młode pokolenie na pewno wyciągnie z tego typu wycieczki bardzo wiele wniosków, ponieważ jak łatwo zauważyć, wojna jest, czymś o wiele straszniejszym niż opisują to książki, od historii. Tego typu miejsca powinny być jednak przestrogą dla innych, a nie miejscem turystycznego raju, ponieważ zarabianie na tego typu miejscach nie jest dzisiaj szczególnie chwalone.

Takich miejsc jest więcej

Pomijając zasadność i moralność tego typu wycieczek należy pamiętać, że tego typu miejsc w Polsce mamy naprawdę dużo. Powinniśmy umieć przekazać pewną wiedzę, która jest bardzo przydatna, zwłaszcza dla wielu ludzi, którzy nie mają pojęcia, co wydarzyło się za murami tego obozu zagłady.

Przede wszystkim należy zapraszać obcokrajowców, którzy nie znają tej ciemnej karty historii i żyją w przeświadczeniu, że wszystko wyglądało inaczej. Niezależnie od wszystkiego zobaczenie obozu zagłady pozostanie w naszej pamięci do końca życia. Pamiętamy, aby tego typu wycieczki nie traktować tylko i wyłącznie jako zwykłego zwiedzania, tu chodzi o coś bardziej konkretne wnioski, jakie powinniśmy wyciągnąć z takiej wycieczki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij