Wyprawa w góry – jak się do niej przygotować?

Wiosna to czas kiedy turystyczny sezon górski rusza z pełną parą. Turystyka i urlop w górach cieszą się bowiem coraz większą popularnością. Jak jednak dobrze przygotować się do górskiej wyprawy? Co ze sobą należy zabrać? Na co zwrócić uwagę?

Wycieczka w góry – co i jak?

Podczas planowania wycieczki warto wziąć pod uwagę, o której godzinie planowo ma mieć miejsce zachód słońca. Przed zmrokiem trzeba bowiem wrócić na dół. Schodzenie z gór nocą jest niezbyt przyjemne, a poza tym niebezpieczne. Można bowiem łatwo zgubić szlak.

Ponadto trzeba zawsze mierzyć siły na zamiary. Różnorodność szlaków jest spora i każdy bez względu na stopień zaawansowania powinien znaleźć coś dla siebie. Na szlak najlepiej jest wyruszyć skoro świt. Przede wszystkim ominąć można dzięki temu największe tłumy ludzi. Po drugiej więcej czasy jest na marsz i odpoczynek.

Pogoda

Nie ma co sprawdzać pogody długoterminowej. Najlepiej zapoznawać się z nią wieczorem, przed wyjazdem. Coraz więcej w górach montowanych jest też kamerek internetowych. Warto pamiętać, że wędrowanie w górach w deszczową pogodę bywa bardzo niebezpieczne. Mokre skały są bowiem śliskie i zdradliwe. Poza tym przy kiepskiej pogodzie ciężko też podziwiać widoki.

Odpowiednie buty i ubranie

Wydaje się, że buty to najważniejszy element górskiego wyposażenia. Jeśli są wygodne i obcierają to żadna wyprawa nie jest przyjemna. Muszą być komfortowe i bezpieczne. W wysokich górach obowiązkowo muszą sięgać kostki.

Poza tym warto zainwestować dodatkowo we wkładki żelowe, które również amortyzują wstrząsy i poprawiają komfort noszenia. Warto podczas wyboru ubrania pamiętać, że pogoda w górach bywa zmienna i to bardzo.

Często pojawia się niezapowiedziany deszcz czy silny wiatr. Dlatego trzeba ubierać się na cebulkę. Ma to sens, bo w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych można się ubierać lub rozbierać. Bez względu na porę roku w plecaku trzeba mieć czapkę i rękawiczki.

Co warto ze sobą zabrać?

Zawsze przydaje się mapa i kompas. Poza tym warto zaopatrzyć się przynajmniej w podręczną apteczkę. Nigdy nie wiadomo bowiem co zdarzy się na szlaku. Coraz więcej osób ceni sobie też kijki trekkingowe, które przydają się zarówno podczas wchodzenia pod górę, jak i schodzenia po stromych zboczach.

Ponadto ciekawym rozwiązaniem są ochraniacze na buty, peleryna, odblaski i naładowany do pełna telefon. Obowiązkowo należy też ze sobą zabrać jedzenie, najlepiej to dodające energii np. czekoladę oraz picie. W tym przypadku sprawdza się zwykła woda mineralna lub źródlana. W chłodniejsze dni można pokusić się też o przygotowanie herbaty do termosu.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeśli pogoda zapowiada się kiepsko to wyprawę w góry lepiej sobie odpuścić. Dotyczy to przede wszystkim osób o mniejszym doświadczeniu. Wędrówka po śliskich składach nigdy nie jest bezpieczna.

Zawsze też o wyprawie powinno się poinformować kogoś jeszcze np. rodzinę. Taką informację zostawia się też najczęściej w schronisku górskim. Dzięki temu w razie zaginięcia poszukiwania mogą być prowadzone znacznie efektywniej.

W przypadku wybierania się za granicę trzeba też pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu górskim. W ten sposób można uchronić się przed bardzo wysokimi kosztami jeśli rzeczywiście pomoc ratowników górskich będzie potrzebna. W Polsce GOPR działa bezpłatnie, gdyż jest to instytucja państwowa.

Jednak na Słowacji obsługują ją firmy prywatne, a koszty ratownictwa ściągane są od osoby poszkodowanej. Bywają naprawdę bardzo wysokie, o czym warto pamiętać już na początku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij